Безплатен телефон 0800 900 25

Слънчев руски град

Публикувана на 22.01.2016

08.04.2013

 

"Днес в България имоти не продават само мързеливите...". Фразата е от форум на рускоговорящи купувачи и е нагледен пример за мащабите, които придоби този бизнес по Черноморието. Посредници и инвеститори са категорични: за поредна година България е най-популярната дестинация за покупка на ваканционни жилища сред руснаците. Макар и за тези с по-скромни бюджети. Картината потвърдиха и последните имотни изложения в Москва, които показаха добри перспективи пред българския пазар, но и нарастваща конкуренция в международен план.
 
Все пак очакванията може да се обобщят така: продажбите ще се задържат около досегашните си нива - около 11-12 хил. сделки годишно по данни на регистъра Булстат от последните години, основната част от които в Бургаско. А бюджетите за покупка леко нарастват, след като стана ясно, че за 20-30 000 евро по Черноморието трудно може да се намери добър имот.
 
Пазар за всички
 
Това, което привлича руските купувачи в България, може да се обобщи с няколко думи – достъпни жилища край морето. Търсенето обикновено се разклонява в две посоки – студия и апартаменти в затворените комплекси в курортите или имоти в жилищни сгради в градовете.
 
В първия случай купувачите търсят място за дълга семейна ваканция и според главния редактор на портала за продажба на имоти зад граница prian.ru Филип Березин за момента това са най-масовите сделки по Черноморието. Изискванията са за добра инфраструктура, качествено строителство и професионално управление на комплексите. А недостатъците – солените такси за поддръжка и фактът, че извън активния сезон животът в курортите замира.
 
Никола Стоянов, съдружник в агенция "Бългериан пропертис", наблюдава същия фокус на интерес сред руските купувачи. По думите му основните сделки са във ваканционните комплекси, строени последните три-четири години в района Равда – Несебър – Слънчев бряг – Свети Влас, който вече се оформя като истински мегаполис и често е наричан "Слънчев град" заради плътното застрояване. Не толкова масов е интересът на юг от Бургас, към Созопол и Черноморец, където в гъмжилото от ново строителство се обособиха и по-висок клас комплекси (Санта Марина, проектите на "ГрийнЛайф", Флорес гардън...). Районът обаче е по-слабо познат сред рускоговорящите купувачи, докато много от тях са идвали в Слънчев бряг като туристи.
 
Наблюденията на брокерите се потвърждават от статистиката за сделките с имоти, според която регистрираните (общо, а не само от руски купувачи) продажби в Несебър са 6410 за миналата година и трайно изпреварват дори тези в областния център Бургас - 5801 за същия период.
 
Според управителя на бургаския клон на агенция "Явлена" Стефка Томова причината е само една – руските покупки. "По Южното Черноморие надали има друг район, където ефектът от тях да е толкова видим, както в Несебър", коментира тя. И добави: интересът на руските купувачи започва от там, откъдето започва познатият им регион. А те познават Слънчев бряг.
 
Редом с това обаче бургаските агенции отчитат растящ интерес и към градски имоти. Управителят на "Омега" Диана Иванова отбелязва, че към града се ориентират купвачи, които търсят имот за целогодишно обитаване. Често това са хора в предпенсионна възраст, които планират да се оттеглят на място с топъл климат, удобства и ниски разходи за живот. Разполагат с 40-50 000 евро, достатъчни за двустайно жилище в добър квартал на Бургас. В близкия град Поморие вече дори се оформя малка руска колония.
 
В подобни граници се движат бюджетите на купувачите и във Варна, според управителя на местния клон на "Явлена" Христо Цветков. Докато курортите по Северното Черноморие рядко попадат в полезрението на рускоговорящите заради високите цени, Варна е сред любимите им дестинации. "За 50-60 000 евро може да се купи хубаво тухлено жилище в добрите квартали на града и през последните години има стабилен пазар за такива имоти", коментира Цветков. Данните на регистър БУЛСТАТ, който регистрира сделките с чужденци – физически лица, показват, че през всяка от последните две години над 1000 руснаци са купували имоти във Варна, което е около 10% от продажбите в региона.
 
Цени и нагласи
 
Ако допреди година нагласата на рускоговорящите купувачи бе, че с бюджет от 25-30 000 евро ще намерят добър ваканционен апартамент по Черноморието, сега нещата са различни. Търсещите вече са по-информирани за цените, пазара и рисковете. Много от тях си дават сметка, че за споменатите по-горе бюджети не могат да очакват качество и близост до морето. Съответно парите, които са готови да платят, се изместват към 40-60 000 евро.
 
Според Никола Стоянов от "Бългериан пропертис" това не означава, че сделки за по-евтини имоти няма. По-скоро пазарът се разрасна и започна да се сегментира, посочи той. Макар и силно ограничени, има и продажби на ваканционни апартаменти по над 100 000 евро.
 
Неговата прогноза е, че тази година, подобно на миналата, сделките с руски купувачи ще са с 10% нагоре. Влияние се очаква да окаже и кризата в Кипър, тъй като руските капитали ще се насочат към алтернативни дестинации.
 
Филип Березин от prian.ru обаче не вижда в това възможност за България. "В Кипър има несигурност и никой не знае какво ще се случи със страната и нейната икономика. Нормално е активността на купувачите да е по-ниска, но не очаквам прилив на интерес към други региони, включително към България", коментира той. От prian.ru по-скоро виждат вероятност за лек отлив на интерес от нашия пазар заради засилваща се конкуренция от страна на Италия и Испания. Там цените на имотите паднаха значително, коментират от портала.
 
Подобно е и мнението на Христо Цветков от "Явлена", който добавя в графата на конкурентите и съседна Гърция. Като цяло посредниците на пазара са предпазливи и очакванията са сделките и цените на ваканционните имоти да останат на нивата си от 2012 г.
 
© 2006-2023 ARCO REAL ESTATE Всички права запазени