Безплатен телефон 0800 900 25

Инвестициите в имоти ще надхвърлят 1 трлн. долара през 2014 г.

Публикувана на 22.01.2016

13.01.2014

Ръст на инвестициите в недвижими имоти с 10-15% в световен мащаб през 2014 г. прогнозират от консултантската компания Cushman & Wakefield. Според проучване на дружеството през настоящата година глобалният обем на инвестициите ще надхвърли 1 трлн. долара за първи път от 2007 г. насам, като растежът ще се ускори в сравнение с изминалата година – през 2013 г. настването беше с 8.4% до 977.7 млрд. долара.
 
Добри перспективи за България
 
"Още в първите дни на 2014 г. виждаме сигнали, че инвеститорите се активизират", коментира изпълнителният директор на българската консултантска компания Forton International Михаела Лашова. Дружеството е стратегически партньор на Cushman & Wakefield в България и Македония. По думите й наблюдаваното увеличаване на активността е необичайно за началото на годината, но съвпада с прогнозите на компанията за ръст в броя на сделките в сравнение с 2013 г.
 
Като положителен фактор за увеличаването на интереса както на местните, така и на чуждестранните инвеститори от Forton очертават наблюдваното през изминалата година подобрение в повечето сегменти на пазара – от офис площи до инвестиции в производства. "Имаме стабилизация и потенциален ръст на наемите в клас А офис сградите, водещи търговски центрове с топ международни марки и по-високо доверие на инвеститорите в глобален мащаб", пояснява Лашова. "Това са основанията да гледаме по-оптимистично към следващите няколко тримесечия", допълва тя.
 
Америка и Европа движат ръста
 
Според Cushman & Wakefield най-осезаемо ще е възстановяването на инвестиционната активност в Северна и Южна Америка – прогнозираният ръст в обема на вложенията в региона е с 19% спрямо отчетеното през 2013 г. Активността в Европа също ще се увеличи значително, като очакванията на компанията са за нарастване от порядъка на 14%. Така през 2014 г. инвестициите в недвижими имоти на континента ще са в размер на 231.5 млрд. долара при отчетени 203.1 млрд. долара за 2013 г.
 
Освен като обем инвестиционната активност на европейския пазар ще се разширява и в географски план, смятат от Cushman & Wakefield. Анализаторите на компанията очакват интересът към страните от Южна и Източна Европа да расте, движен от по-рисковите инвеститори, които ще търсят висококачествени активи. "С отпускането на бюджетните ограничения и бавния, но все пак по-висок икономически растеж добрите новини ще продължат да се разпространяват на наемните и инвестиционните пазари", прогнозира директорът "Инвестиции" за Европа в Cushman & Wakefield Ян Вилем Бастийн.
© 2006-2023 ARCO REAL ESTATE Всички права запазени